Jest to dokument, który ze względu na planowane miejsce realizacji, musi zawierać określone informacje. Jeżeli pacjent prosi lekarza o wystawienie recepty, powinien z góry wskazać czy chce ją zrealizować w Polsce czy w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Lekarz wystawiający receptę zobowiązany jest uwzględnić na recepcie odpowiedni zestaw danych wymaganych do jej realizacji.
Szczegółowy zakres danych niezbędnych na recepcie oraz tryb jej wystawiania określony został w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie recept.
Wystawienie recepty polega na :
- czytelnym oraz trwałym naniesieniu na awersie recepty wymaganych danych;
- złożeniu na awersie recepty własnoręcznego podpisu osoby wystawiającej receptę.
Zakres danych niezbędnych na recepcie jest uzależniony od tego, czy pacjent jest:
- ubezpieczony w Polsce;
- ubezpieczony w innym państwie członkowskim UE/EFTA;
Dodatkowo, w przypadku pacjenta ubezpieczonego w innym państwie członkowskim UE/EFTA zakres danych również różni się w zależności od tego, czy świadczenia udzielane zostają w oparciu o:
- przepisy ustawy implementującej dyrektywę transgraniczną;
- przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Zmianie ulega np. identyfikator pacjenta tj. PESEL lub identyfikator płatnika.
Niezależnie od tego, gdzie pacjent jest ubezpieczony oraz na podstawie jakich przepisów korzysta w Polsce z leczenia,w przypadku, gdy recepta wystawiona przez polskiego lekarza ma być zrealizowana poza granicami Polski lekarz musi uwzględnić dane przewidziane dla tzw. recepty transgranicznej.
Pamiętaj!
|
Recepta transgraniczna, która nie została zrealizowana w innym niż Polska państwie członkowskim UE lub EOG, może zostać zrealizowana w Polsce za pełną odpłatnością. Jeśli recepta została wystawiona zgodnie z przepisami uprawniającymi do jej realizacji i refundacji przez NFZ, może być zrealizowana w Polsce z uwzględnieniem odpłatności określonych w ustawie o refundacji.
WAŻNE!
Jeżeli pacjent kupi za granicą lek, który jest w Polsce refundowany jedynie w ramach programu lekowego, nie uzyska zwrotu kosztów, ponieważ sam zakup leku nie jest świadczeniem gwarantowanym. Świadczenie gwarantowane udzielane pacjentowi w ramach programu lekowego obejmuje łącznie:
- przeprowadzenie badań kwalifikujących do programu;
- podanie leku;
- opiekę nad pacjentem bezpośrednio związaną z podaniem leku;
- stałe monitorowanie postępów leczenia.